Lipom veya halk arasındaki söylenişi ile yağ bezesi, vücudumuzun herhangi bir bölgesinde yumuşak doku içerisinde gelişebilen etrafı bir kapsülle çevrili iyi huylu yağ birikimidir yani iyi huylu bir tümör türüdür.

Daha doğru bir şekilde ifade etmek gerekirse vücudunuzun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan kistlerin tamamı gerekli inceleme ve tetkikler yapıldıktan sonra şayet tümör değilse yani tümör özelliği taşımıyorsa yağ bezesi (lipom) olarak adlandırılır.

Lipomlar çoğunlukla cildin altindaki yağ dokusundan gelişirler ve ele gelmeye başlarlar fakat Karın içerisi dahil yağ dokusu olan her yerde gözlenebilir. Tanı genellikle bu kitlelerin elle hissedilmesi ile olur veya ciltte kabarıklık şeklinde ortaya çıkarlar.  Bu kitleler genellikle etraflarındaki dokuyu sıkıştırarak  etraflarında bir kapsül oluştururlar ve etrafa yani yuzeydeki cilde veya derindeki dokulara yapişma eğilimi göstermezler. Elle tuttuğumuzda yumuşak kıvamdadır ve hareketlidirler.
Ellerimizle üzerlerine doğrudan baskı uyguladığımızda sağa ve sola doğru belirli ölçülerde hareket etmektedirler. Ancak üzerine bastırdığımızda ise gömülmezler.

Lipom adı verdiğimiz yağ bezeleri genellikle 20-40 yaş arasında görülürler. Bunlar genelde ağrısızdırlar ve cok fazla büyüdüklerinde ağrı yapmaya başlarlar. Bir kaç kiloya varan dev büyüklüklere ulaşabilirler. Sebep olarak en çok kalıtımsal yatkınlık etkili görünmektedir. Bazi ailelerde yağın vücutta eşit olarak dağıtılamamasi ve bölgesel toplanmalar lipomu olusturan asıl sebeptir. Kollesterol veya trigliserid gibi kan yağlarının seviyelerindeki bozukluk diğer bir sebep olarak gösterilebilir. Göz çevresindeki yağ bezeleri acilen müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Yağ bezeleri vücudun belli yerlerinde bulunduğunda ağrılara sebep olabilmektedirler. Bu bölgeler sinir uçlarının bulunduğu yerlerdir. Baskı uygulandığında sinirlere değerek bazen dayanılmaz ağrılara sebep olabilmektedirler.

Lipomlar bir çok hastalıkla karıştırılabilir. Kötü huylu yağ dokusu yani liposarkomlar ise nadir olmakla beraber görülebilir, burada normalden hızlı bir büyüme ve etrafa yapişma eğilimi ile kapsülünün olmamasi yani oynatılamaması şüphe yaratmalıdır. Bunlar içi beyaz peynir gibi bir madde ile dolu olan sebase kistler, iyi ve kötü huylu diğer dokulardan çıkan kitle türleri ve lenf dügümleri olabilir. Tanı koyarken düzgün sınırlı ve yumuşak olması, etrafa yapışmamasına dikkat edilir. Ultrasonografi ve MR yapılabilir fakat kesin tanı kitle çıkarılarak patolojiye yollandıktan sonra konabilir. Bu tür kitlelerden çıkarmadan önce küçük bir parça almak yerine tamamının bir kerede çıkarılıp tümünün patolojiye yollanmasi tercih edilmelidir.  Lipomlar hemen hemen hiç bir zaman kötü huylu bir kitleye dönmez fakat enfekte olarak çok ağrılı ve hassas bir hal alabilir veya üzerine kireç dökerek sertleşebilir.

Yağ Bezesi Aldırma

Genellikle lipomlar genel anestezi gerektirmezler lokal anestezi altında vücuttan kolayca çıkartılır. Kitlenin büyüklüğüne baglı olarak çıkartılabileceği en küçük kesiden çıkarılıp iz bırakmayacak şekılde gizli dikişle dikilmelidir. Sebase kistler ise bir kapsül içerdiğinden cerrahi olarak çıkartılması çok daha kolay kitlelerdir.

Kliniğimizde lokal anestezi ile bu işlem hastane yatışı  gerekmeden yapılabilmektedir. Yaklaşık 10 dakikalık işlemle bölge lokal anestezi ile uyuşturulup 1cm den  daha  küçük bir kesiyle bölgedeki yağ dokusu çıkartılıyor; hastalarımız aynı gün normal gündelik yaşamlarına dönebiliyorlar.

Anestezi yapmadan yalnızca mevcut bölgenin uyuşturulması sağlanmakta olup sonrasında açılan küçük kesiklerin içinden yağ bezeleri çıkarılır. İşlem sırasında yağ bezelerin bağlı olduğu vücut uzuvları varsa önce onlarla bağlantısı kesilip ondan sonra çıkarılmalıdır. Çıkarıldıktan hemen sonra iç kısım steril edilir. Ve dikişlerle kesikler kapatılır. Klasik ameliyatta olduğu gibi burada ciddi dikiş izleri kalmamaktadır. Çünkü kesikler ufak ve dikiş ipleri çok farklı malzemedendir.

Yağ Bezesi Ameliyatı

Yağ bezesi ameliyatı klasik yöntemlerle yapıldığında hastalar aneztezi yapılarak uyutulmaktadır. Bu yüzden gereksiz yere risk barındıran bir ameliyattır. Ameliyatsız yağ bezesi tedavisi mümkünken günümüzde hiç bir genel cerrah klasik ameliyatı önermemektedir. Üstelik bu ameliyatlarda yağ bezelerinin alınması için neşter yardımıyla açılan kesikler ciddi anlamda büyük olup kapatılması için dikiş atılması gerekmektedir. Dikiş sonrasında da bariz belli olan izlerin kalma durumu söz konusudur.

ÜCRETSİZ MUAYENE TALEP FORMU

Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Özgür ÇİFTÇİ’den ücretsiz muayene talebinde bulunabilirsiniz. Talepte bulunmak için formu doldurmanız yeterli

İLETİŞİM NUMARALARIM

0530 478 91 52 0212 265 99 99