Makat hastalıklarının bazıları ölümcül hastalıklar olabildiğinden erken teşhis makat hastalıkları için büyük önem taşır. Özellikle kanama gibi bazı belirtiler bir sinyal niteliğinde olup çok dikkatli olunmalıdır. Makatta Kaşıntı hastalıklarının belirtileri rektal kanama yani makattan kanama, ağrı, akıntı, şişlik olup bunlar hiçbir şekilde normal kabul edilmemeli, kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Özelikle ağrılı veya ağrısız olan bir proktoloji uzmanı veya genel cerraha muayene olunmalıdır. Gerekirse ışıklı aletlerle makattan içeriye bırakılarak bir tümör varsa hastayı tehdit edecek safhaya gelmeden cerrahi olarak basurun tedavisi yapılmalıdır.

Türkiye’de basur hastalığı oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Basur sorunu yaşayan çok sayıda insan olmasına rağmen hastalığın makat bölgesi gibi özel bir bölgede oluşması hastaları doktora gitmekten alıkoyar. Bu yüzden çoğu hasta bu problemle yaşamaya devam ederek yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürmektedir. Hastalar doktora gidemedikleri gibi bu durumu yakınlarıyla da paylaşmaya çekinmektedirler. Hal böyle olunca hastalık ilerlemekte ve ileri evrelere geçmektedir. Hastalar artık oturmaz, iş yapamaz hale gelmektedir. Türkiye’de hemoroidle ilgili doktora başvuran hastaların büyük bir kısmı hastalığın son evresinde başvurmaktadır. ve bu durumda tedavi zor ve uzun sürmektedir.

BASUR (HEMOROİD) NEDİR

Basur Latincede hemoroid diye adlandırılır. Makattaki 3 toplar damardan birinin şişmesidir. Basur makat içine doğru devam ettiğinden içeridekilere iç basur, dışarı sarkanlar dış basur denir ve gözle dışardan görülebilir, iç basur gözle görülmeyebilir her ikisi de kanayabilir.

Bu hastalığın gidişatı ve tedavisi daha çok hangi safhada olduğu ile ilgilidir. Erken safhalarda şişlik kısa sürede tedavi ile kaybolabilir. Geç safhalarda ise hep makatın dışındadır ve cerrahi müdahale yapılmadan geçmez.

Alt gis kanaması olarak da bilinen ve özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bağırsak kanamaları da bu gruba dahil edilebilir. Alt sindirim sitemi kanaması olan bu rahatsızlık basurla çok karıştırılmaktadır. Basurdan daha farklı bir sorun olan Treiz Ligama adını verdiğimiz oniki parmak bağırsağı ve karaciğeri birbirine bağlayan bağın altından kaynaklanmaktadır. Alt gis kanamasının belirtilerine bakacak olursak en net belirti halsizlik ve makattan kanama şeklindedir. Ancak basurla alakası olmayan bu rahatsızlık da ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Makatta kanama ve barsak kanaması şeklinde kendisini gösteren bu rahatsızlığı fark ettiğiniz an doktora görünmelisiniz.

BASUR(HEMOROİD) NASIL GEÇER

Erken safhalarda tıbbi tedavi ile yani genel cerrahın size reçete edeceği hap, fitil, merhemle düzelebilir. Bu tedaviye cevap vermezse ameliyatsız İnfrared Koagülatör ile Band Ligasyonla basur memelerinin ortadan kaldırılması söz konusu olabilir ve kliniğimiz de uyugulanmaktadır.

Çok ileri safhalarda ise basur (hemoroid) memeleri cerrahi olarak çıkartılmak zorundadır. Bu nedenle hastalarımızın bize erken müracaatları önemlidir. Çünkü yukarıda da ifade ettiğimiz gibi ilerlemiş hemoroidler için yeni nesil ameliyatsız hemoroid tedavisi uygulamaları ne yazık ki fayda sağlamamaktadır.

Hastalığın Teşhisi

Basur rahatsızlığını (özellikle iç basurlar için) doğru bir şekilde teşhis edebilmek adına kliniğimizde uygulanmakta olan iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar iç basur gibi kendisini yalnızca ağrı ve kanamalar ile belli eden problemlerin içeride teşhis edilebilmesi için kullanılmaktadır. Çünkü dış basurlar zaten sarkan memeler ile kendilerini net bir şekilde belli etmektedir.

Anoskopi Yöntemi

Anaskopi yöntemiyle ve anaskop ismini verdiğimiz cihazla makattan içeri giriş yaparak teşhisi koymakta ve tedaviyi gerçekleştirmekteyiz. Bölgede sınırlı uyuşma sağlayan bir krem yardımıyla anal bölge hissizleştirilir sonrasında da anaskopla bölgeye giriş yapılır. Bu sayede teşhisler çok daha büyük netlik kazanır.

Rektoskopi Yöntemi

Kanamanın bir diğer sebebi olabilecek Rektum Kanseri ya da diğer adıyla Bağırsak kanseri veya Kolon kanseri gibi diğer hastalıkların teşhisi için bağırsağın daha üst seviyesine ulaşarak gözlemleyebilmek için uyguladığımız yönteme ise Rektoskopi diyoruz. Ve 25 santimetreye kadar giriş yaparak gözlemleyebiliyoruz.

İÇ HEMOROİD BELİRTİLERİ NELERDİR

Hemoroid yani basur hastalığı buradaki toplar damarların şişmesidir. 2 grupta incelenmelidir; İç hemoroid ve dış hemoroid. İç hemoroidler makatın içindedir ve görülmezler makkattan içeri parmak sokularak hissedilebilirler ve muayeneleri yapılabilir. Dış hemoroidler ise makatın dışına doğru büyürler ve dışardan görülebilir, ele gelebilirler. Basur hastalıklarının en sık görülen şikayetleri şunlardır:

Makatta Şişlik: İlk belirti hemoroidlerin şişmesi ve ele gelmesidir, ağrı ve dolgunluk hissi olabilir.

Makatta Kanama: Hastalığın en sık bulgularından biri olan kanama dışkılama sonrasında damla damla ortaya çıkmasıdır. Dışkıya sıvanmıştır ve dışkı ile karışmamıştır. Bu kanamalar genelde ağrısız olur. Kabız olan kişilerde ıkınmaya bağlı toplar damarların makat içinde şişmesi hem damar duvarının bozulmasına hem de sert dışkı ile tahrişine bağlı olarak kanamalar ortaya çıkar. Makatın dışkılama sonrası kendini toplaması ile kanama azalır veya durur. İç hemoroidler benzer şekilde şişip sarkabilir. Bu sarkma çeşitli seviyelerde olabilir. Hafif şişme 1inci derece, dışkılama sırasında sarkma 2inci derece; dışkılama sonrası geri girmeyen 3. derece ve hep dışarda kanamalı yer alması 4üncü derece olarak sınıflandırılır.

Kaşıntı: Mayasıl ismi de verilen anal dermatit hemoroid toplardamarlarının şişmesi sonrası kaşıntının ortaya çıktığı bir durumdur.

Ağrı: Erken dönemlerde hafif olabilen ağrı ileri evrelerde anal hematom (makat dokusu içinde kan birikmesi) gibi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Tromboze Hemoroid: (Boğulmuş basur)

Basur memesinin yani hemoroidal venlerin içerisindeki kanın durağan hale gelip içindeki kanın pıhtı haline gelmesiyle olur. Ayrıca 3. Ve 4. Derece hemoroidler makatta sıkışarak boğulabilirler.
Hemoroid hastaları makatta normal dışı basınç hissettiklerinden dolayı dışkı yaptıktan sonra rahatlayamaz, tuvalette daha uzun kalırlar. Uzun ıkınmaları ise şişlik şikayetlerini artırarak kısır döngüye sebep olabilir.

Basur Belirtileri Uzarsa Ne Yapmalı? Basur İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Yukarıda bahsettiğimiz şikayetleri olan kişilerin bir proktolog veya Genel Cerraha görünmesi gerekir. Bakırköy Kliniğimizde Lazer (Infrared), Rubber Band Ligation ( lastikle boğma), yöntemiyle ameliyatsız yaklaşık 10-15 dk süren operasyonlardan sonra aynı gün gündelik hayatınıza dönebiliyorsunuz . Ameliyatsız yöntem olduğundan ağrı minimumdur. Ayrıca pansuman gerektirmez.

Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Ameliyatsız Basur Tedavisi olarak yakın geçmişte piyasaya sürülen 2 farklı tedavi bulunmaktadır. Bu tedaviler bildiğiniz anlamda gerçekleşen bütün tedavi yöntemlerinden farklıdır. Klasik ameliyatlarda hastalar anestezi ile uyutulur ve ameliyat sonrasında da hastanede en az 1 gece geçirmek zorunda kalabilirler. Fakat bu uygulamaların hiç birinde anestezi, kesme, biçme, dikiş vb. doğrudan ameliyatı çağrıştıran kavramlar bulunmaz.

Lazerle Basur Tedavisi

Lazerle basur tedavisi özellikle dışarıda kalan hemoroidler için kullanılmaktadır. Dış basurlar için lazer cihazından gelen ışınlar doğrudan basur memelerinin üzerine uygulanmakta olup burada ısınarak bu pakelerin tamamını yakar ve büzüştürür. Yüksek ısı sayesinde basur memeleri daha o anda küçülmeye ve sönmeye başlar. Bir kaç gün sonra da tamamen yok olur.

Lastikle Boğma Yöntemi

Hemoroid tedavisi için kullanılan bir diğer yöntem ise bant ligasyon ismini verdiğimiz lastikle boğma yöntemidir. Bu yöntem iç basurların tedavisi için kullanılır. Cihaz, iç basurların tam olarak toplardamarla birleştiği yere lastik yerleştirir. Bu lastik damarın basur memesi beslemesini önleyerek boğar ve kan akışı durmuş olur. Ortalama 1 ay gibi bir sürede basur memeleri kuruyarak düşer ve tedavi tamamlanmış olur.

BASURA (HEMOROİD) NELER İYİ GELİR

Başta sıcak oturma banyosu denenebilir. Özellikle kabız kalmamak için gıdalara dikkat edilmelidir.

Düzenli 3 öğün beslenme ve et yerine yoğun sebze tüketimi basur (hemoroid) oluşumunu engelleyerek  kolay düzelmesini ve şikayetlerin azalmasını sağlayacaktır.

Dışarı çıkan basur memelerinin elle makatın içine doğru itilmesi düzelmeye destek olacaktır. Kortizonlu pomad ve fitillerin erken safhalarda faydalı olabilir ve hızlı sönme sağlayabilir. İlaveten makat kaslarını gevşetip krem ve kliniğimizde uyguladığımız fissür tedavisi için çeşitli yöntemlerle hemoroidin rahatlaması sağlanabilir.

BASUR (HEMOROİD) KREM POMADLARI VE FİTİLLERİ

Yukarıda bahsedildiği gibi en yaygın olarak kullanılan kortizonlu krem ve fitillerdir. Bu bölgedeki ağrı ve acıyı azaltmak amacıyla lokal anestezik krem ve pomadlar da yoğun olarak kullanılmaktadır.

İçerisinde düz kas gevşetici ilaç bulunan türdeki kremler ise makatı gevşeterek rahatlık sağlar. Yalnız bu tür ilaçların bir yan etkisine çok dikkat edilmelidir. Beyin damarlarının etrafındaki düz kaslar da bu ilacın fazla miktarlı kullanımında gevşeyerek migren dediğimiz türdeki baş ağrıları tetiklenebilir. Bu nedenle bu ilacın her sürülüşte az bir miktarının kullanılması gerekir. Bu miktar nohut tanesi kadar olmalıdır.

 

ÜCRETSİZ MUAYENE TALEP FORMU

Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Özgür ÇİFTÇİ’den ücretsiz muayene talebinde bulunabilirsiniz. Talepte bulunmak için formu doldurmanız yeterli

İLETİŞİM NUMARALARIM

0530 478 91 52 0212 265 99 99