Ben Tedavisi Hastalarımızın büyük çoğunluğu benlerinden estetik ve görsel açıdan şikayetçilerdir, aslında benlerimiz estetik açının yanı sıra bazı rahatsızlıkların kaynağını oluşturmakta. Vücudumuzdaki benlerin kanserleşme riski taşımaktadır.

Melanin cildimize rengini veren hücrelerin içerisindeki boya maddesine verilen isim olup melanosit bu boyayı içeren hücrelere denir. Latincede melanositik nevüs yani boyalı ben diyebileceğimiz oluşumlar melanosit hücrelerinin toplu halde bulunduğu oluşumlardır. Benlerin bir kısmı doğuştan  olabilmekte bir kısmı  ise sonradan ortaya çıkmaktadır. Benlerin oluşumunda önemli olan etkenleri şöyle sayabiliriz: genetik, kişinin yaşı, derisinin hangi tipte olduğu, hormonlar, ultraviyole içeren güneş ışınları ve vücut direnci.

Benler küçük ve çok görünür yerlerde değilse aldırılması tamamen sizin insiyatifinize kalmıştır. Çünkü herhangi bir kanserleşme durumu yoksa insan hayatını kesinlikle tehdit etmez. Benlerini aldıran kişilerin çok büyük bir kısmının aldırma sebepleri tamamen estetik kaygılardır.

Klinik Görünüm:

Melanositik nevüs yani boyalı benlerin dışardan gorünüşlerinde genellikle homojen renk ve yüzey içerirler. Yuvarlak veya oval olabilirler. Keskin ve düzenli sınırlı olurlar.  Kabarik olanlarin rengi daha acık düz olanlar daha koyu olabilir. Renginde sonradan koyulaşma oluyorsa süphe ile yaklaşılmalıdır. Yüzeyinde kıllar görülebilir. Avuç içi ve ayak tabanındakiler de kıl olmaz. Benler 20-30 yaş aralığında en cok gözlenir ileri yaşlarda gerileyebilirler.

Ben aldırmak tehlikeli mi?

Uzun süredir kanser oluşumunun sebepleri ve mekanizması arastırılmaktadır. Ben veya nevüs adını verdiğimiz vücut cilt eklerimizin kansere dönme riskleri düşük de olsa vardır. Kanserlesme yönünde bir değişikliğin ortaya çıkması nevüs üzerinde uzun süreli kötü yönde bir etki ile görülmektedir. Örneğin iç çamaşırların kenarları veya lastiği üzerine denk gelen bir nevüs veya traş olurken devamlı kesilmeye maruz kalan bir nevüs böyle bir potansiyeldedir. Ayrica ultraviyole ışık içeren güneş ışığı benler üzerinde kötü etkili olabilir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi benler her insanda olmasa da kanserleşme riskiyle karşı karşıyadırlar. Bu durumda ciddi anlamda dikkatli olmak gerekir. Çünkü kanserleşen ben bulunduğu bölgedeki hücrelere zarar vermeye başlayarak yayılma eğilimi gösterir. Dolayısıyla bütün vücudumuzu ve organlarımızı tehdit eden bir hale dönüşür.

Bunlar dışında bazı benlerin bulundukları yerler ciddi anlamda insan hayatını etkiler. Örneğin özellikle boyun bölgesinde ortaya çıkan benler kolye vb. aksesuarların kullanımı sırasında ya da tişört, kazak vb. eşyaların boyun kısımlarının takılması, sürtmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir.

Siğil Tedavi Hizmetimiz de Vardır.

Siğil buharlaştırma yöntemimiz ile 10 dakika gibi bir sürede kurtulabilirsiniz.

Aslında kanser gelişiminde olay hücresel hatta moleküler seviyededir. DNA isimli genetik yapıyı içeren moleküldeki kopmalar ve eksilmeler ile kanser başlatıcı etkiler ortaya cikmaktadir ve bu değişiklikler uzun süredir dinlenme halinde olan ben hücrelerini bölünmeyi tetikleyerek bölünme kabiliyeti yüksek bir hale getirmektedir. Biz radyofrekans yöntemi ile ben hücrelerini buharlastırıp ortadan kaldırdığımız icin bölünme ve çoğalma potansiyelli hücreleri de ortadan kaldırmıs oluyoruz. Yani ortada kötüleşebilecek hücre kalmayacağı için böyle bir potansiyel ortadan kaldırılmış olmaktadır. Sonuç olarak benlerin radio frekans ile alınması tehlikeli değildir.

Bize başvuran hastalarımıza bu riskten dolayı ve görsel anlamda rahatsızlık duyan hastalarımıza benlerini aldırmalarını öneriyoruz. Bunu Nişantaşı kliniğimizde ameliyatsız, (neşter değdirmeden ve dikiş atmadan) yeni teknolojiyle gözle görülür bir iz kalmadan ben aldırma operasyonu gerçekleştiriyoruz. Bize gelen hastalarımız arasında çağ dışı ip yöntemiyle ya da piyasada satılan kremlerle benlerini yok etmeye çalıştıklarını bunu sonucu olarak ciltlerinde daha fazla hasara yol açtıklarını gördük. O nedenle insanların bu tarz yöntemleri kesinlikle denemekten kaçınmasını öneriyoruz.

Cildimiz ziyadesiyle hassas bir bölgedir. Üstelik her insanın cilt yapısı birbirinden farklıdır. Krem, jel vb. ürünlerle benlerin yok olmasını sağlamak mümkün değildir. Mümkün olmadığı gibi bahsi geçen bu piyasa ürünlerinin cildimize çok ciddi zararları da olabilir. Bu ürünler gerekli dermatolojik tetkiklerden geçmiş midir? Hangi cilt tipleri için uygundur? Bu detayların bilinmesi gerekmektedir. Sırf benlerini yok edebilmek için bu tür ürünler kullanan kişiler çok sayıda şikayetle doktora başvurmaktadırlar. Cilt üzerinde oluşan kaşıntılar ve buna bağlı olarak ortaya çıkan lekeler, döküntüler, kızarıklıklar vb. benlerden çok daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Kliniğimde Lazer, Elektro koter (buharlaştırma) ve Radyo Frekans yöntemiyle birkaç dakika gibi kısa sürede benlerinizden kurtuluyorsunuz. Bu yöntemlerin dışarda yapılan Cerrahi yöntemlerden farkı ;cerrahi işlemle ben alımlarında  iz kalma olasılığı çok yüksek bir ihtimaldir,bizde ki kuladığımız yöntemlerden Radyo Frekans yöntemiyle ameliyatsız, dikiş atılmadan, anestezi gerektirmeden uygulanır. Tek seansta benlerinizi siliyoruz, işlem sonrası istirahat gerektirmez ve gözle görülür biz iz kalmaz.

Et Beni Tedavisi; Radyo Frekans Bütün Benler İçin Uygulanabilir mi ?

Vücudumuzda çok fazla ben çeşidi bulunabilir. Tıptaki karşılığı “nevüs” olan benler renk ve çap olarakta farklılık gösterir. (Kapiller,Hemanjiom) kırmızı renkli benler, yüzeysel,veya kabarık olan et benler olabilir. Radyo Frekans yöntemiyle ister benlerimiz yüzeysel yada kabarık et benleri olsun bu yöntemle alınması mümkündür.

Et beni tedavisi diğer benlere nazaran çok daha kolay gerçekleşen bir uygulamadır. Çünkü et benlerinin cilt altında devam etmekte olan herhangi bir bağlantısı yoktur. Olsa bile diğer benler kadar kuvvetli değildir.  Radyo frekans yöntemini tercih ettiğimiz kliniğimizde et beni ve diğer tüm benler rahatlıkla tedavi edilebilir.

Ben Silme Zararlı Mıdır ?

Bazı koyu renkli nevüsler  kanserleşme riski daha yüksektir.Benlerle oynamak, zedelemek bu riski artırabilir.Yazın özellikle güneş ışınlarına direk maruz kalınması, üstümüzdeki kıyafetlerin sürtünmesiyle o bölgenin tahriş olması, traş olurken kesilmesi vb gibi durumlar ben yapısının bozulmasına neden olur.

Böyle durumlar estetik açıdan daha çok sağlık açısından da önemsenmesi gerekir.
Nevüslerin (ben) renk değişmesi boyutlarının büyümesi; 1cm den büyük olması, ben çevresini belirsiz olması gibi durumlar beni şüpheli duruma sokuyor. Kuşkulu her benin incelenmesi gerekir. İşlemeden önce cihaz yardımıyla benden patolojik inceleme için parça alınabilir., daha sonra benlerinizi Radyo Frekans yöntemiyle aldırabilirsiniz ve böylece oradaki kanserleşme şüphesi olan benlerinizi temizlemiş oluruz. Kahverengi ben aldırma işlemi de kliniklerimizde uzman doktorlarımız tarafından yapılmaktadır.

İnsanlarda yanlış bir kanı var ve en çok yöneltilen sorulardan biride benimi aldırırsam kanser olur muyum ?? Bunun cevabı net bir şekilde OLMAZSINIZ. Eski yöntemlerden biri olan ve kanamaları durdurucu olarak kullanılan, elektro koterizasyon yani yaraların damar uçlarını, yakarak kapatan eski koterizasyon yöntemi benlere uygulandığında benin bir kısmı yanar ve geri kalanı doku üzerinde bırakılırsa bunun kansere dönme ihtimali mevcuttur. Halk arasında çok yaygın olan yakıldığı zaman benlerin kansere dönme söylentisi tamamen bundan kaynaklanmaktadır. Halbuki bizim uyguladığımız yöntem radyo frekans yöntemi ile rengi normal ciltten farklı olan ben hücrelerinin yakarak değil buharlaştırılarak tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Yani çok açık olarak ortadan kansere dönebilecek, ben hücresi kalmamakta olduğundan böyle bir risk söz konusu değildir. Vücudunuzda ki benler kaldığı sürece kanserleşme riski taşırlar. Benlerden çıkan kanser türü, “malign melanoma” olarak adlandırılır ve çok hızla yayılması ve beyine metastaz yapması nedeni ile en ölümcül ben olarak bilinir. Benlerden çıkan kanserlerden bu yüzden korkulmaktadır. Vücudumuzda benler bulunduğu sürece herhangi bir bende bu değişimin kendiliğinden olma ihtimali mevcuttur. Bu nedenle de benlerin vücutta kalması buharlaştırılarak yok edilmelerinden çok daha yüksek risk taşır. Ve bizim önerimiz vücuttaki tüm benlerin buharlaştırılarak ortadan kaldırılması yani melanoma riskinin sıfırlandırılmasıdır.

Lazer ve Radyo Frekans Arasındaki Fark

İnsanlar ben tedavileri konusunda araştırma yaparlarken Cerrahi yöntemin dışında karşılarına genelde lazer yöntemi çıkmaktadır. Fakat Radyo Frekans yöntemi lazer yönteminden daha gelişmiş bir yöntemdir. Çünkü Radyo Frekansla her türlü ben (yüzeysel, kabarık et beni) alınabilir. Lazerde ise sadece yüzeysel koyu renkli kabarık olmayan benlerde uygulanmaktadır ve lazerle tek seansta ben tedavisi benleriniz geçmeyebilir bir den fazla seanslar gerekebilir.

 Bunun dışında radyo frekans çok daha eski bir tedavi uygulamasıdır. Tedavi Radyo dalgalarıyla sağlanır. Ve cilt üzerine radyo frekans cihazından gelen dalgalar bir iğne yardımıyla uygulanır. Ben üzerinde yoğun enerji sağlayan bu dalgalar benlerinizi buharlaştırarak yok edecektir. Lazerde de işlem tıpkı radyo frekanstaki gibi olup radyo dalgaları yerine lazer ışınları aynı şekilde ısınarak benleri buharlaştırır.

Bize başvuran hastalarımıza Radyo Frekans yöntemimizi tavsiye ediyoruz . Hem tek seferde acısız bir şekilde benlerinden kurtulabiliyorlar ve hepsi sadece 1-2 dakika için de benlerinizden kurtuluyorsunuz. Bu yöntemde x3.5 mercekle beni büyüterek gören cerrahımız tabaka tabaka mikron seviyesinde buharlaştırmalar yaparak normal cilt rengine ulaşana kadar işlemi devam ettirir. Yani ulaşılan derinlik tamamen benin kendi yapısından kaynaklanan kalınlığına bağlıdır. Yara iyileşirken ilk önce fibrin adı verdiğimiz vücudun kendi doğal yapışkanı ile kaplanacak ve bir kabuk oluşacaktır. 15 gün gibi sürede bu kabuk kendiliğinden düşerek yara vücut tarafından doldurulmuş ve kapatılmış olacaktır. Şimdiye kadar bulunmuş en iyi iz bırakmadan benleri yok etmeyi sağlayan radyo frekans yöntemini önce yara kapatıcı sonra pembelik giderici kremler ile destekleyerek tedavimizi tamamlamış oluyoruz.

Vücudunuzdaki benlerinizi kontrol edin, değişiklikleri gözlemleyin. En önemlisi hem sağlık hem de estetik acıdan rahatsızlık duyarsanız kliniğimizde Radyofrekansla acı duymadan kurtulabilirsiniz. Ben aldıranların yorumlarına aşağıdan ulaşabilir ayrıca Ben aldırma operasyonu fiyatları ve randevu için;

 

ÜCRETSİZ MUAYENE TALEP FORMU

Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Özgür ÇİFTÇİ’den ücretsiz muayene talebinde bulunabilirsiniz. Talepte bulunmak için formu doldurmanız yeterli

İLETİŞİM NUMARALARIM

0530 478 91 52 0212 265 99 99