Anal Fissür Nedir? Adından da anlaşılacağı üzere anal kanalın en çok rastlanan hastalığı denebilecek anal fissüre sıklıkla makatta çatlak, makat yırtığı, makatta yırtık veya mayasıl isimleri de verilmektedir. Bu hastalığın oluşumu anal kanalın çıkışındaki oluşan aşırı aşırı gerilme sonucu oluşan mukoza yırtığıdır. Bütün yaşlarda olabilmekte fakat daha çok 30 ile 50 yaşı arasında görülmektedir. Kadın ve erkeklerde eşit olabilmekle birlikte kadınlarda hamilelikte ve doğum sonrası daha sık gözlenir. Daha sıklıkla kuyruk sokumu tarafında yani arkada gözlenir.

Bazı hastalarda ciddi derecede ağrılara sebep olan anal fissür yani bir diğer adıyla makat çatlağı rahatsızlığı günümüz için tedavisi mümkün olan bir  rahatsızlıktır. Klasik ameliyat yöntemlerinden ziyade pek çok estetik kusur için kullanılmakta olan botinum toksini uygulaması ile tedavi edilebilir. Elbette bahsi geçen bu uygulama bildiğimiz anlamda bir botinum toksini uygulaması değildir. Anal Fissür Tedavisi konusuna girmeden önce rahatsızlık hakkında biraz daha detay verelim.

Anal Fissür Neden Olur?

Anal Fissür neden olur? Bu konuda yani rahatsızlığın oluşumunda en önemli sebep olarak kabızlık söylenebilir. Anal kanalda dışkılama sırasında oluşan fazla basınç nedeniyle mukozada çatlak ortaya çıkmaktadır. Kabızlık dışında iltihabi bağırsak hastalıklarınızdan Crohn veya kolitis ülsere anal fissüre sebep olabilir. Yoğun ishaller doğan önemli sebeptir. Bazen vücut direcinin bozulduğu verem, kanser gibi hastalıklarda ve eşcinsellerin bu bölgede kullandığı yabancı cisimler nedeniyle fissür ortaya çıkabilir.

Özellikle kronik anlamda kabızlık sorununa sahip olan kişilerin bu hastalıkla uzun yıllar mücadelesi söz konusudur. Sert dışkıya sebep olan kabızlık rahatsızlığı her dışkılama sırasında makatın zorlanmasına ve başta makat çatlağı olmak üzere hemoroid vb. problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Anal Fissürün Belirtileri

Anal Fissür Belirtileri arasında ağrı en önemli belirtidir. Cam batıyormuş şeklinde dışkılama ağrısı sıklıkla görülür. Ağrı nedeniyle anal kaslarda spazm oluşur ve kan dolaşımında bozuklukla ortaya çıkar ve yara iyileşmesi güçleşir.

Hastalar defekasyon sırasında ve sonrasında yanma ve yırtılma hissi tarife edebilirler. Bu ağrı 3-4 saat tüm gün sürebilir. Diğer sık görülen şikayet ise rektal kanama yani makattan kanamadır. Ağrılı ve kanamalı dışkılamanın en sık sebebi fissürdür denebilir. Çoğunlukla parlak kırmızı damlama veya tuvalet kağıdına bulaşma şeklindedir. Makattan Kanama önemli miktarda olmadığından kansızlığa sebep olmaz. Bağırsak kanaması şeklinde de olabilen bu rahatsızlık çoğu zaman akıllara bağırsak kanseri, kolon kanseri ya da rektum kanseri vb. hastalıkları da getirebilir. Ancak Anal Fissürün bunlarla hiç bir alakası yoktur.

Anal kanaldaki basınç her dışkılama ve sonrasında oluşup kaybolacağından fissür her seferinde yeniden yırtılma tekrarlar ve kronik bir hal alır. Bu durumda erken müdahale edilip kendiliğinden iyileşen fissür haricindeki vücut tarafından kolay kolay iyileştrilemez ve kenarında “bekçi pili” adı verilen kıvrım şeklindeki tamir dokusu oluşabilir. Kronik anal fissür halini alır. Bu pili çoğu hastanın hemoroid olduğunu sanarak doktora müracaat etmesine sebep olur. Daha sonra fissür derinleşir ve tabanında makat kasları görülür hale gelebilir. Bu durumda buradan girecek enfeksiyonlar kaslara zarar vererek dışkı tutamama gibi ileri derecelere gelebilir. Apseler ve fistüller ortaya çıkabilir, enfekte olup şişebilir.

Akıntı ve ileri derecede ağrıya sebep olabilir. Ödem ve şişlikten dolayı dışkılamada zorluk giderek artar ve ağrı kas spazmını artırır bu da dışkılama zorluğunu çoğaltır. Hastanın ağrı ve acı nedeniyle dışkılama yapmaktan kokması kabızlığı artırır ve bir kısır döngü oluşur. Hasta çoğu zaman acil servise bağırsak tıkanıklığına varan makat doluluğu ve defekasyon yapmamız ile müracaat ederler. Bu kişiler için; lavma hatta parmakla dışkının makat içerisinde kırılarak çıkarılması şeklinde tedaviler gerekebilir.

Bu tür makat hastalıklarında hastalar her zaman son kapıyı beklemektedirler. Çünkü anal fissür, hemoroid, kıl dönmesi vb. rahatsızlıkların tümü insanlar için özel bir bölge olan makat bölgesinde oluşur. Ve insanlar bu durumda değil doktora gitmek yakınlarına bile bu rahatsızlıktan bahsetmezler. Her ne kadar hastalığın zaman içinde kendiliğinden geçeceğine inansalar da hastalık giderek ilerler ve şikayetlerin artık dayanılmaz bir hal alması durumunda doktora başvururlar.

FİSSÜR TANISININ KONMASI:

Tanı kolaydır anal bölgenin gözle muayenesi tanı konması için yeterlidir. Ana fissür ve setme pili gözlenir. Fissür anal kanalın içerisine devam ediyorsa iltihabi bağırsak hastalığı açısından içerinin anoskop adı verilen aletle gözlenmesinde fayda vardır. Ağrı ihtimali nedeniyle bölgenin uyuşturucu kremlerle ağrısız hale getirilmesinden fayda vardır.

Anal fissür için tanı konulurken en büyük yardım sağlayan cihaz anoskptur. Makat bölgesi uyuşturularak içeri girilir ve anal fissür, hemoroid, bağırsak kanaması bu bölgeyle ilgili ne tür sorunlar varsa hepsinin tespiti yapılabilir.

Anal Fissürün Karıştırıldığı Hastalıklar

Bu bölgenin diğer benzer hastalıkları iç ve dış hemoroidler perianal apse ve plonidal sinüs apsesidir. İltihabi bağırsak hastalıkları da bu bölgenin karışabilecek diğer hastalıklardır. Koksiks kemiğinin kırıkları bu bölgenin diğer bir ağrılı hastalığıdır. Anal kanalın sebepsiz ağrısı ise proxalgia fugax adı alır.

Anal kanal kanserleri de bu bölgenin diğer hastalıklarındandır, ve erken bu yüzden çok önemlidir.

Akut Kronik Fissür Farkı:

Şikayetler 2-3 ayı geçiyorsa ve sentinel pili mevcutsa, fissür çok derinleşmesi kronik fissür söz konusudur. Ağrı ve rektal kanama bu safhada azalmıştır.

Yukarıda bahsedilen kısır döngünün kırılması tedavinin esasını teşkil eder. Akut dönemde tedaviye alınan fissürler 4-6 hafta gibi bir sürede iyileşebilir. Bu safhada makat kasının gevşek tutulması için kliniğimizde botinum Toksini uygulanmaktayız. Bu işlem kısır döngünün önlenmesinde ilk basamaktadır. Ameliyat hastanede yatış anestezi gerektirmeyen seçkin bir yöntemdir. İlaveten barğırsakların  yumuşatılması için laksatif kullanımı kısır döngüyü önleyen . 2.ci önlemdir. Hızlı iyileşme için fissürün ağzı hafifçe kazınabilir veya fırçalanabilir.

Ağrının önlenmesi de kısır döngünün ortadan kaldırılması için etkili bir önlemdir. Bunun için lokal anestezik kremler kullanılır. Ayrıca hastalara su ve sıvı tüketmeleri,kepekli lifli gıdaları tüketmeleri önerilir. Hastalara her gün sabah 1 bardak sıcağa yakın ılık su içmeleri ve düzenli olarak her sabah tuvalete gitmeleri öğretilmelidir.

Ameliyatsız Fissür Tedavisi;

Akut safhada yukarda sayılan önlemler ve botinum toksini tedavisi uygulanmalıdır. Kortizon yani kortikosteroid içeren krem ve fitillerin fissürü derinleştirmesi yara iyileşmesini bozması ve enfeksiyona zemin hazırlanması nedeniyle kullanılmaması gerekir. botinum toksini anal kanal kaslarını gevşeten uygulaması ağrısız bir yöntemdir.

Botinum Toksini Tedavisi

Botinum toksiniTedavisi denince akla her zaman estetik, güzellik vb. konular gelmektedir. Ancak anal fissür tedavisi için kullanılan botinum toksini uygulaması çok daha farklıdır. Bölgeye uygulanan botinum toksini işlemi anal fissür kaslarında gevşemeyi sağlayarak tedavi etmektedir.

Anal Fissürde Dijital Dilatasyon:

Akut safhada ağrının az olduğu dönemde veya lokal anestezi yapılarak ağrının ortadan kaldırılması sonrası makat kasının parmak yardımı ile kenara çekilerek gevşetilmesi işlemidir. Kasın kısmi gevşemesine ve botinum toksini etkinliğinin artmasını da sağlayan botinum toksini ile birlikte ameliyata en iyi alternatif yöntemdir. Fakat kasta kopmaya sebep olmayacak bir basınçla uygulanmalıdır.

Kronik Anal Fissürde Tedavi:

Fissür kendiliğinden veya tıbbi tedavi ile düzelemeyecek duruma geldiğinde cerrahi tedavi tek çözüm haline gelir. Bu durumda tüm dünyada anal fissürün tedavisinde “altın standart” olarak kabul edilen iç makat kasının kesilmesi anal kanal basıncını düşürerek çatlağın iyileşmesini sağlayan bir yöntemedir. Aynı seansta “bekçi pili’nin” de kesilerek çıkarılması ve çatlak tabanının kazınması iyileşmeyi hızlandırır.

Bu yöntem korkulduğu gibi hastalarda dışkı kaçırmaya sebep olamaz., dışkıyı tutan asıl kuvvetli büyük makat kasına dokunulmadığı için bu fonksiyon bozulmaz. Makat etrafında yapılan 1cm lik bir keşiden bu işlem uygulanır kendi eriyen 1-2 dikiş konulabilir. Yara 2-3 günde hızla kapanır ve hastada çok büyük bir rahatlama sağlanmış olur.

Bizim önerimiz hastalarımızın anal fissül olduğunu düşündükleri bir anal kanal rahatsızlığı farkettiklerinde vakit geçirmeden bize müracaat etmeliedir. Amaç akut safha geçip operasyona mecbur kalamadan hastalığın iyileştirilmesidir.

Bunun için botinum toksini TEDAVİSİ kliniğimizde güvenle uygulanan yaklaşık birkaç dakikalık bir işlemle bu problemizden acısız bir şekilde ve gündelik hayatınıza devam ederek kurtulabilirsiniz.

 

ÜCRETSİZ MUAYENE TALEP FORMU

Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Özgür ÇİFTÇİ’den ücretsiz muayene talebinde bulunabilirsiniz. Talepte bulunmak için formu doldurmanız yeterli

İLETİŞİM NUMARALARIM

0530 478 91 52 0212 265 99 99